-- Szyjemy obrusy na wymiar. Szybkie terminy realizacji. --

Atłas, satyna

Atłas, satyna

8,00 PLN

Specyfikacja

Tkanina dekoracyjna atłas, satyna jest materiałem lejącym i wysoce plastycznym. Dobrze się układa. Jest materiałem połyskującym. Można go stosować jako tkaninę do wykonania pokrowców na krzesła, obrusów lub jako element dekoracji sal bankietowych. Minimalne zamówienie to 10 mb.

Sposób konserwacji

prać w temp 40 °C
prać w temp 40 °C
prasować w temp. do 150 °C
prasować w temp. do 150 °C
nie suszyć w suszarce bębnowej
nie suszyć w suszarce bębnowej
Suszyć w stanie rozwieszonym
Suszyć w stanie rozwieszonym
Identyfikator produktu:
Marion-303
Kod produktu:
AtłasBiały
Skład:
100% poliester
Gramatura:
115gr/m2
Szerokość:
160 cm

Atłas to tkanina produkowana splotem, który tworzy połysk na powierzchni tkaniny, dzięki czemu jest delikatny i śliski. Strona wierzchnia atłasu jest błyszcząca, czasem we wzorki, a spodnia jest matowa. Przędza osnowy przeplata się nad większą ilością nitek wątku. Przebiega schodkowo do jednego punktu, aby zmienić kierunek i symetrycznie powrócić, do punktu zwrotnego. Tkanina zbudowana jest z oczek włókna, nitki: trykotu, sukna lub atłasu. Równomiernie, w określony sposób jest tkany na przędzarce i powstaje, elegancki materiał atłas lub satyna. Sztywny, nie rozciąga się, ale najlepiej jest go szyć, zaraz po skrojeniu. Połysk uszlachetnia i klasyfikuje do ozdobnej tkaniny. Atłas jest delikatny i śliski w dotyku, dzięki czemu znajduje zastosowanie w eleganckich ubraniach i obrusach. Atas wytwarzany jest z włókien, w zależności od uzyskanej jakości jest: naturalny, jedwabny, bawełniany lub wiskoza. 

Atłas był tkaniną, znaną i lubianą od starożytności w Bizancjum, to tam od VI wieku, był używany do produkcji ubrań. Uznawany był za luksusowy i przeznaczony dla bogatych - hrabiów i królów. Przywędrował wraz z handlarzami z Turcji, a jego nazwa pochodzi z języka arabskiego, w znaczeniu słowa "gładki". Europa (np. Francja) produkowała z atłasu ubrania, którymi odznaczała się szlachecka, część społeczeństwa. Cena zakupu materiału była bardzo wysoka i uważano go za luksus. Zdobione delikatne, błyszczące  szaty  były bardzo cenione. Tkactwo atłasu w Polsce rozpoczęło się w XVII wieku w Gdańsku. Atłas zachwycał swoim pięknem i błyskiem, a metody wytwarzania pozostały podobne do dziś. Uważany był i jest za elegancki i zdobiący, ale jest dość sztywny. Atłas dzisiaj jest stosowany  do wybranych asortymentów w: bieliźnie pościelowej, obrusach, serwetkach i żakietach, sukniach. Pozostaje w pamięci krawców i projektantów, jako historyczny ślad dla eleganckiej produkcji. Tkanina której popularność zaczęła się na dworach i wśród szlachty do dziś jest inspirująca.   

« wstecz | w górę